WELCOME

Vítáme Vás na našem blogu o cestování,

můžete zde najít informace o zajímavých koutech světa, rady kam jet a naopak, kam se raději nevydávat.



Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

pondělí 29. března 2010

Maďarsko

Maďarsko je zemí lázní, ostrých jídel a vína. Lázeňství má v Maďarsku bohatou historii a patří mezi nejbohatší krajiny na termální a léčivé vody. Pod územím krajiny je ukryto snad celé moře léčivých vod. Blahodárné léčivé účinky termálních pramenů jsou známá odedávna. Zdejší lázeňská kultura má již 500 letou tradici.
Nejznámější termální lázně maďarska jsou Budapešť, Bükfürdő, Hajdúszoboszló, Hévíz, Sárvár, Zalakaros, Bogács, Dombóvár, Eger, Egerszalók, Győr, Gyula, Harkány, Hegykő, Miskolctapolca, Kehida-Kustyán, Debrecen a další.
Turisté mají z velké části namířeno k Balatonu a do hlavního města Budapeště. Mezi nejznámější památky hlavního města patří budova parlamentu, budínský hrad a Rybářská bašta.
Tipy na lázně:

úterý 23. března 2010

Tasmánie

Hlavní město: Hobart
Populace: 493.000
Rozloha: 90,758 km2
Měna: Australský dolar (AUD)
Tel. předvolba: +61 3
Časové pásmo: + 10h (+ 8h)

Tasmánie je nejmenším státem Australského svazu. Roku 1825 byl ostrov prohlášen samostatnou britskou kolonií, v roce 1853 pak kolonií s plnou vnitřní samosprávou. V tomto roce také byl přejmenován na Tasmánii. Členským státem Australského svazu se stal v roce 1901. Tento ostrov leží asi 240 km od jihovýchodního pobřeží australské pevniny. Se svou rozlohou 68 000 čtverečních kilometrů je o něco větší než třeba Švýcarsko, ale zároveň menší než naše republika. Hlavním městem Tasmánie je Hobart. Jde o druhé nejstarší město Austrálie (po Sydney).

Tento kus země objevil v roce 1642 holandský mořeplavec Abel Tasman při průzkumné cestě pro Východoindickou společnost. Tasmánie je oproti zbytku Australského kontinentu zemí velice zelenou, pokrytou pralesy s bohatou faunou i flórou, křišťálově čistými jezery obklopenými horskými výběžky. Mořské vlny zde vytvořily za tisíce let neuvěřitelné skalní kreace okolo krásných pláží. Klima je zde velice vlhké, komu na Tasmánii neprší, tak ten tu snad ani nebyl. Tasmánie na cestovatele také dýchne svou historii. Pokud si člověk odmyslí tisícikilometrovou vzdálenost, bude si tu určitě připadat jak ve starodávné Anglii.
Okolo Tasmánie můžete cestovat podobně jako okolo celé Austrálie. Na Tasmánii se můžete dostat buď letecky ze všech větších měst v Austrálii, ceny letenek začínají od AUD 200, nebo lodí. Můžete zvolit obyčejný trajekt, který Vás přepraví na Tasmánii již od AUD 100, (např. www.virgineblue.com Sydney – Hobart AUD 159) přepravit se můžete i se svým automobilem, nebo zvolit luxusní loď Spirit of Tasmánie (Hobart – Sydney AUD 300). Ceny veškeré přepravy se liší od společnosti a od sezóny. Protože Tasmánie je hlavně v letních měsících oblíbenou turistickou destinací, doporučuji si jak dopravu tak ubytování zamluvit vždy předem. Další možností je si pujčit auto. Nabídka půjčoven je opět velká, ceny jsou podobné jako ve zbytku Austrálie. Dále mohou cestovatelé využít některého s mnoha organizovaných zájezdů okolo Tasmánie. Nabídka je pestrá od 3 až po 10 denní zájezdy, ceny začínají na AUD 450. Např. www.adventuretours.com . S ubytování by turisté neměli mít žádné potíže, najdou zde všechny třídy ubytování od kempů, přes příjemné hostely, po střední i tu nejvyšší třídu hotelů. Tasmánie turisty vítá a je na ně proto dobře připravena.



Tasmánie - Podnebí
Tasmánie leží v mírném pásu, největšího léta si užijete během prosince a ledna. V ostatním měsících počítejte s ročními obdobími, na které jste zvyklí v Čechách či na Slovensku.

Měsíc 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Max ºC 22 22 21 18 15 13 12 13 15 17 19 21
Min ºC 12 12 11 9 7 5 4 5 6 7 9 11
Srážky v mm 41 37 37 45 36 29 47 47 40 48 45 56

neděle 21. března 2010

vtípek na nedělní odpoledne

Abychom Vás nezahlcovali jen samými fakty, je tady pro Vás připraven i jeden vtípek na pobavení, jak jinak, než s cestovní tématikou:)

Na cestě do Řecka: „Koupal ses už někdy v moři?”
„Jednou jsem to zkusil, ale přišla vlna a mýdlo bylo fuč!”


Největší město Nového Zélandu


Auckland

          Auckland je největším městem Nového Zélandu s téměř 1,3 milióny obyvatel. Toto město bychom mohli hledat na Severním ostrově mezi Manakua Harbour a zálivem Hauraki. Auckland je hlavním leteckým přístavem Nového Zélandu a svou rozlohou je přibližně dvakrát větší než Londýn. Auckland je kosmopolitním městem, s mnoha možnostmi kulturního i nočního vyžití.

          V historii bylo centrum Aucklandu vystavěno ve viktoriánském slohu, poté ale v šedesátých letech 20. století byla většina těchto staveb srovnána se zemí a místo toho bylo postaveno centrum plné mrakodrapů. Jedinou výjimkou byla ulice Parnell Road, která zůstala nedotčená.

          Centrum Aucklandu je plné mrakodrapů s kancelářskými prostory, včetně moderní dominanty města Sky Tower, která za jasného počasí poskytuje výhled na celé město. Hlavní ulicí, kde se odehrává bujarý život města je Queen street plná barů, obchůdků, kaváren i restaurací. Auckland přímo v centru nabízí také mnoho možností ubytování, například několik velkých backpackerů, což jsou levné mládežnické hotely, ale také mnoho luxusnějšího hotelů. V centru najdete také několik parků, například Albert Park, kde můžete obdivovat areál aucklandské university.

          V budově přístavu Ferry Building z roku 1912 naleznete kancelář DOC, která poskytuje informace pro trempy o stezkách celého Nového Zélandu, ale také zde nabízejí plavby na blízké ostrovy, například Breat Barrier Island, a poloostrovy, například poloostrov Devonport, odkud je překrásný výhled na celé město. Další historickou zajímavostí je Námořní muzeum, které se nachází na západním konci ulice Quay Street. Viaduct Harbour je přístav, kde kotví pouze nejluxusnější jachty milionářů. Není se čemu divit, že Nový Zéland je znám jako země majitelů lodí, protože loď zde má každý 15. člověk, přičemž v Aucklandu jedna loď připadá na 5 obyvatel.

          Na východ od centra je rozsáhlé území Auckland Domain, kde naleznete muzeum s mnoha historickými sbírkami, například sbírkami maorského umění s komplexem mapujícím vývoj v oblasti Polynésie ale také výstavu připomínající nedávnou historii světových válek, kde Novozélanďaé hráli velmi významnou roli, i když je to malý národ. 
          Na západ od centra můžete navštívit aucklandskou ZOO a dopravní muzeum nazývané také MOTAT. Toto muzeum udržuje v chodu skupina nadšenců, která se stará o sbírky lokomotiv i letadel.

          Veřejná doprava je spolehlivá pouze v centru, které je protkané sítí linek autobusů. Při dopravování do okrajových čtvrtí je lepší nespoléhat se příliš na tyto linky. Navíc většina okrajových čtvrtí není navzájem propojena a frekvence intervalů linek je vcelku velká.


pátek 19. března 2010

Turecko


Turecko se rozkládá na dvou kontinentech – evropském a asijském. Oblast je často stíhána zemětřeseními.Turecko je velká země s dlouhým pobřežím. Mnoho destinací se nachází u Egejského nebo Středozemního moře. Nejznámějšími z těch Egejských jsou Kuşadasi a Bodrum. U Středozemního moře jsou to Alanya, Antalya a Kemer. Menší navštěvovaná letoviska jsou třeba Belek a Fethyie.Každé z těchto letovisek má svůj osobitý ráz.
V Turecku se nachází víc antických památek než v samotném Řecku. Turecko je jediná země na jejímž území se nacházely dva ze sedmi Divů světa. V Turecku dále můžete objevovat mešity, paláce, skalní města aj.

Ceny

Turecko jednou z nejlevnějších zemí, která je v dosahu. Ceny v tureckých lirách YTL se přepočítávají přibližným kurzem 1 YLT = 13 Kč.
V Istanbulu a v přímořských letoviscích je dráž než ve zbytku Turecka. Asi nejdražší místa Turecka jsou letoviska Bodrum nebo Kemer

Dorozumívání
Jakmile Turek zjistí, že jste cizinec, bude zkoušet tipovat národnost, samozřejmě v příslušném jazyce. Uslyšíte proto mnohdy změť jazyků, ve kterých lze rozeznat snad vše, angličtinou počínaje a češtinou konče.
Nejčastějšími jazyky v tureckých letoviscích jsou angličtina a němčina.

Hlavní město: Ankara
Úřední jazyk: Turečtina
Počet obyvatel: 68,9 mil.
Rozloha: 780.580 km2
Měna: turecká lira (TRY)

středa 17. března 2010

Bahamy

Bahamy jsou pro mnohé turisty ráj, kde se nachází stovky malých i velkých ostrovů a ostrůvků. Proslulá čistota moře, trpělivost a přívětivost místních obyvatel a světoznámý místní rum dává zapomenout na jakékoliv všední starosti. Drtivá většina Bahamských ostrovů je pokryta palmovými háji a exotickými zahradami. Zde můžete podnikat i krásné romantické procházky podél moře. Návštěvníky sem lákají především dlouhé písečné pláže a průzračná mořská voda Díky poměrně mělkému moři jsou v okolí většiny ze 700 ostrovů přímo ideální podmínky pro potápění a proto nesmí nikdo z vyznavačů tohoto sportu zapomenout doma výbavu pro šnorchlování, nebo pro potápění.


Bahamy se nacházejí na stejnojmenném souostroví, skládají se z 29 větších a přes 1000 malých korálových ostrovů (nazývaných dle velikosti "cays" nebo "keys").
Podmanivá, pohodová atmosféra ostrovů byla zřejmě i důvodem proč sem, konkrétně na západní ostrovy Bimini, jež se nacházejí pouhých cca 100 km od floridského Miami, situoval Ernst Hemingway část děje svého románu Ostrovy uprostřed proudu.

Počet obyvatel: 310 000
Hlavní město: Nassau
Rozloha: 13 940 km²
Úřední jazyk: angličtina
Měna: BSD − bahamský dolar (BSD)


Ceny:
Bahamské služby jsou na velmi vysoké úrovni, ale tomu odpovídají i vysoké ceny. Ubytování lze sehnat na všech hlavních ostrovech bez problémů, buď v luxusních pětihvězdičkových hotelích nebo v levnějších penzionech s klimatizací. Restaurace jsou drahé a kvalitní. Spropitné činí obvykle 15 procent z účtované částky, ale mnoho hotelů a restaurací si jej často zahrne přímo do ceny. Platit je možno jak bahamským a americkým dolarem, tak i kreditními kartami a cestovními šeky.


Podnebí:
Podnebí je tropické pasátové, časté jsou ničivé hurikány. Během celého roku tu panuje příjemné počasí, a také koupání v moři je možné po celý rok. Mezi červnem a říjnem může občas drobně pršet.

pondělí 15. března 2010

Jamajská reggae atmosféra



Jamajčané jsou lidé s mnoha rozdílnými etnickými a kulturními kořeny. Jako původní obyvatelé jsou známi Aravakové, kteří však byli vyhlazeni, a tak většinu dnešní populace tvoří potomci otroků, dovezených kdysi ze západní Afriky. Většina obyvatel je tmavé pleti, i když se spousta z nich za ta staletí oženila s přistěhovalci z Evropy, Indie, Číny a Blízkého východu. Na Jamajce vznikla i pozoruhodná syntéza židovského, křesťanského a afrického náboženství, tzv. rastafariánství. A jaké že se vlastně na Jamajce slaví svátky?

Jednou z nejslavnějších a nejznámějších osobností Jamajky je bezpochyby Bob Marley. Kdo by dnes neznal hudební styl reggae a také Marleyho největší hity jako No woman no cry, nebo Stir it up?!
Pokud krátce nahlédneme do historie reggae, zjistíme, že vzniklo v ghettech jako muzika těch nejchudších. Hudebníky v 60. a 70. letech byly zejména jamajští prorokové. Po smrti Marleyho ale reggae stále žije a taktéž se rozvíjí. Rapové a hip-hopové složky jsou přidávány a tento styl je nazýván ragamuffin.

V srpnu si příznivci tohoto stylu mohou užít na jamajském Reggae Sumfestu, který se každý rok koná v Montego Bay. Ale reggae na tomto ostrově zaslechnete snad všude, v obchodech, na plážích, v barech, klubech.

Pokud například na Jamajce večeříte na venkovní terase, tak není nijak neobvyklé, že se u Vašeho stolu objeví hudebníci, kteří putují od restaurace k restauraci a hrají klasické reggae písničky. Takže kromě lahodného pokrmu si můžete vychutnat i vydatné hudební menu.


 

sobota 13. března 2010

Bora bora - perla Polynésie



Ostrov Bora Bora, patřící do skupiny Společenských ostrovů, leží 250 km severozápadně od Tahiti uprostřed nádherné modrozelené laguny v Tichomoří. Stejně jako většina ostatních ostrovů Francouzské Polynésie vznikl Bora Bora vulkanickou činností. Ostrov Bora Bora je díky jedné z nejkrásnějších lagun na světě nazýván “perlou Polynésie” a pro mnohé cestovatele představuje místo snů. Pojďme se tedy na tento ostrov podívat zblízka a poznat jeho tyrkysové laguny, písečné pláže, hory plné vegetace a stále usměvavé domorodce.

O vzniku ostrova existuje stará polynéská legenda, která říká, že nejvyšší bůh
Taaroa nejprve stvořil ostrov Bora Bora, což znamená v místním jazyce “nejdříve zrozený”či“prvorozený”, a snad právě proto tento ostrov obdařil nádhernou lagunou s průzračnou vodou. Teprve později byly stvořeny posvátné Havajské ostrovy. Bohyně ohně Pelé se původně usídlila ve vulkánu na ostrově Bora Bora, ale ten vyhasl, a tak se Pelé přestěhovala na ostrov Hawaii do kráteru sopky Kilauea. Řečeno jazykem geologů zde před více než pěti milióny lety obrovitý výbuch podmořské sopky vynesl nad mořskou hladinu masu horniny, jejíž zbytky dnes tvoří ostrov Bora Bora.

Ostrovu dominuje skalnatý vrchol Mt. Otemanu, který je svojí výškou 727 metrů nejvyšší horou Bora Bora. Z vrcholu druhé nejvyšší hory Pahia se naskýtá úchvatný výhled po laguně a okolních ostrovech. Až vás přestane bavit opalování a lenošení na okouzlujících plážích i koupání v příjemné teplé průzračné vodě, vydejte se poznávat krásy ostrova. Vzhledem k tomu, že ostrov má rozlohu necelých 40 km2, k jeho základnímu poznání stačí dva až tři dny. Výlety po ostrově můžete absolvovat buď s průvodcem nebo sami, ale počítejte s tím, že značení klubu českých turistů tu opravdu nenajdete. Pro suchozemce je nejzajímavější celodenní plavba po laguně spojená s krmením žraloků a plaváním s rejnoky. Na Bora Bora si pochutnáte především na darech moře a čerstvém ovoci. Určitě byste měli ochutnat místní speciality, mezi které patří rejnok s omáčkou z mořských ježků či různě upravené ryby mahi mahi..

Počasí Bora Bora
Mesíc 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Teplota vzduchu °C 31 31 31 31 30 30 30 30 30 30 31 31
Teplota vody °C 27 28 28 28 27 26 26 26 26 26 27 27
Srážky mm 252 244 429 142 102 76 53 43 53 89 150 249



Zvětšit mapu