
pondělí 29. března 2010
Maďarsko

úterý 23. března 2010
Tasmánie
Populace: 493.000
Rozloha: 90,758 km2
Měna: Australský dolar (AUD)
Tel. předvolba: +61 3
Časové pásmo: + 10h (+ 8h)



Tasmánie - Podnebí
Tasmánie leží v mírném pásu, největšího léta si užijete během prosince a ledna. V ostatním měsících počítejte s ročními obdobími, na které jste zvyklí v Čechách či na Slovensku.
Měsíc 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Max ºC 22 22 21 18 15 13 12 13 15 17 19 21
Min ºC 12 12 11 9 7 5 4 5 6 7 9 11
Srážky v mm 41 37 37 45 36 29 47 47 40 48 45 56
neděle 21. března 2010
vtípek na nedělní odpoledne
Abychom Vás nezahlcovali jen samými fakty, je tady pro Vás připraven i jeden vtípek na pobavení, jak jinak, než s cestovní tématikou:)
Na cestě do Řecka: „Koupal ses už někdy v moři?”
„Jednou jsem to zkusil, ale přišla vlna a mýdlo bylo fuč!”
Největší město Nového Zélandu
Auckland je největším městem Nového Zélandu s téměř 1,3 milióny obyvatel. Toto město bychom mohli hledat na Severním ostrově mezi Manakua Harbour a zálivem Hauraki. Auckland je hlavním leteckým přístavem Nového Zélandu a svou rozlohou je přibližně dvakrát větší než Londýn. Auckland je kosmopolitním městem, s mnoha možnostmi kulturního i nočního vyžití.
Centrum Aucklandu je plné mrakodrapů s kancelářskými prostory, včetně moderní dominanty města Sky Tower, která za jasného počasí poskytuje výhled na celé město. Hlavní ulicí, kde se odehrává bujarý život města je Queen street plná barů, obchůdků, kaváren i restaurací. Auckland přímo v centru nabízí také mnoho možností ubytování, například několik velkých backpackerů, což jsou levné mládežnické hotely, ale také mnoho luxusnějšího hotelů. V centru najdete také několik parků, například Albert Park, kde můžete obdivovat areál aucklandské university.
V budově přístavu Ferry Building z roku 1912 naleznete kancelář DOC, která poskytuje informace pro trempy o stezkách celého Nového Zélandu, ale také zde nabízejí plavby na blízké ostrovy, například Breat Barrier Island, a poloostrovy, například poloostrov Devonport, odkud je překrásný výhled na celé město. Další historickou zajímavostí je Námořní muzeum, které se nachází na západním konci ulice Quay Street. Viaduct Harbour je přístav, kde kotví pouze nejluxusnější jachty milionářů. Není se čemu divit, že Nový Zéland je znám jako země majitelů lodí, protože loď zde má každý 15. člověk, přičemž v Aucklandu jedna loď připadá na 5 obyvatel.

Na západ od centra můžete navštívit aucklandskou ZOO a dopravní muzeum nazývané také MOTAT. Toto muzeum udržuje v chodu skupina nadšenců, která se stará o sbírky lokomotiv i letadel.
Veřejná doprava je spolehlivá pouze v centru, které je protkané sítí linek autobusů. Při dopravování do okrajových čtvrtí je lepší nespoléhat se příliš na tyto linky. Navíc většina okrajových čtvrtí není navzájem propojena a frekvence intervalů linek je vcelku velká.
pátek 19. března 2010
Turecko

Turecko se rozkládá na dvou kontinentech – evropském a asijském. Oblast je často stíhána zemětřeseními.Turecko je velká země s dlouhým pobřežím. Mnoho destinací se nachází u Egejského nebo Středozemního moře. Nejznámějšími z těch Egejských jsou Kuşadasi a Bodrum. U Středozemního moře jsou to Alanya, Antalya a Kemer. Menší navštěvovaná letoviska jsou třeba Belek a Fethyie.Každé z těchto letovisek má svůj osobitý ráz.

V Turecku se nachází víc antických památek než v samotném Řecku. Turecko je jediná země na jejímž území se nacházely dva ze sedmi Divů světa. V Turecku dále můžete objevovat mešity, paláce, skalní města aj.
Ceny
V Istanbulu a v přímořských letoviscích je dráž než ve zbytku Turecka. Asi nejdražší místa Turecka jsou letoviska Bodrum nebo Kemer
Dorozumívání
Jakmile Turek zjistí, že jste cizinec, bude zkoušet tipovat národnost, samozřejmě v příslušném jazyce. Uslyšíte proto mnohdy změť jazyků, ve kterých lze rozeznat snad vše, angličtinou počínaje a češtinou konče.
Nejčastějšími jazyky v tureckých letoviscích jsou angličtina a němčina.
Hlavní město: Ankara
Úřední jazyk: Turečtina
Počet obyvatel: 68,9 mil.
Rozloha: 780.580 km2
Měna: turecká lira (TRY)
středa 17. března 2010
Bahamy


Hlavní město: Nassau
Rozloha: 13 940 km²
Úřední jazyk: angličtina
Měna: BSD − bahamský dolar (BSD)
Bahamské služby jsou na velmi vysoké úrovni, ale tomu odpovídají i vysoké ceny. Ubytování lze sehnat na všech hlavních ostrovech bez problémů, buď v luxusních pětihvězdičkových hotelích nebo v levnějších penzionech s klimatizací. Restaurace jsou drahé a kvalitní. Spropitné činí obvykle 15 procent z účtované částky, ale mnoho hotelů a restaurací si jej často zahrne přímo do ceny. Platit je možno jak bahamským a americkým dolarem, tak i kreditními kartami a cestovními šeky.
Podnebí je tropické pasátové, časté jsou ničivé hurikány. Během celého roku tu panuje příjemné počasí, a také koupání v moři je možné po celý rok. Mezi červnem a říjnem může občas drobně pršet.
pondělí 15. března 2010
Jamajská reggae atmosféra

Jamajčané jsou lidé s mnoha rozdílnými etnickými a kulturními kořeny. Jako původní obyvatelé jsou známi Aravakové, kteří však byli vyhlazeni, a tak většinu dnešní populace tvoří potomci otroků, dovezených kdysi ze západní Afriky. Většina obyvatel je tmavé pleti, i když se spousta z nich za ta staletí oženila s přistěhovalci z Evropy, Indie, Číny a Blízkého východu. Na Jamajce vznikla i pozoruhodná syntéza židovského, křesťanského a afrického náboženství, tzv. rastafariánství. A jaké že se vlastně na Jamajce slaví svátky?
Jednou z nejslavnějších a nejznámějších osobností Jamajky je bezpochyby Bob Marley. Kdo by dnes neznal hudební styl reggae a také Marleyho největší hity jako No woman no cry, nebo Stir it up?!

Pokud krátce nahlédneme do historie reggae, zjistíme, že vzniklo v ghettech jako muzika těch nejchudších. Hudebníky v 60. a 70. letech byly zejména jamajští prorokové. Po smrti Marleyho ale reggae stále žije a taktéž se rozvíjí. Rapové a hip-hopové složky jsou přidávány a tento styl je nazýván ragamuffin.
V srpnu si příznivci tohoto stylu mohou užít na jamajském Reggae Sumfestu, který se každý rok koná v Montego Bay. Ale reggae na tomto ostrově zaslechnete snad všude, v obchodech, na plážích, v barech, klubech.

Pokud například na Jamajce večeříte na venkovní terase, tak není nijak neobvyklé, že se u Vašeho stolu objeví hudebníci, kteří putují od restaurace k restauraci a hrají klasické reggae písničky. Takže kromě lahodného pokrmu si můžete vychutnat i vydatné hudební menu.
sobota 13. března 2010
Bora bora - perla Polynésie

O vzniku ostrova existuje stará polynéská legenda, která říká, že nejvyšší bůh

Taaroa nejprve stvořil ostrov Bora Bora, což znamená v místním jazyce “nejdříve zrozený”či“prvorozený”, a snad právě proto tento ostrov obdařil nádhernou lagunou s průzračnou vodou. Teprve později byly stvořeny posvátné Havajské ostrovy. Bohyně ohně Pelé se původně usídlila ve vulkánu na ostrově Bora Bora, ale ten vyhasl, a tak se Pelé přestěhovala na ostrov Hawaii do kráteru sopky Kilauea. Řečeno jazykem geologů zde před více než pěti milióny lety obrovitý výbuch podmořské sopky vynesl nad mořskou hladinu masu horniny, jejíž zbytky dnes tvoří ostrov Bora Bora.

Počasí Bora Bora
Mesíc 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Teplota vzduchu °C 31 31 31 31 30 30 30 30 30 30 31 31
Teplota vody °C 27 28 28 28 27 26 26 26 26 26 27 27
Srážky mm 252 244 429 142 102 76 53 43 53 89 150 249
Zvětšit mapu