WELCOME

Vítáme Vás na našem blogu o cestování,

můžete zde najít informace o zajímavých koutech světa, rady kam jet a naopak, kam se raději nevydávat.



Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

úterý 20. dubna 2010

Salzburg - Hallstatt - Gmunden

Dalším výletem, který bychom Vám rádi doporučili, je prohlídka rodiště Wolf ganga Amadea Mozarta, dále pak krásněho horské obce Hallstatt a nakonec prohlídka zámečku v Gmundenu.

Salzburg


Česky Solnohrad, počeštěně Salcburk, dříve česky též Salcpurk) je statutární město, hlavní město rakouskéé spolkové země Salcburskoo a centrum okresu Salzburg-venkov. Leží nedaleko hranic s Německem na řece Salzach ve výšce 425 m. n. m. Má 150 000 obyvatel, což ho řadí na 4. největší město Rakouska.

Je rodištěm Wolfganga Amadea Mozarta, proslavil se množstvím solných dolů, ktere mu daly jméno. Památky v Salzburgu jsou seskupeny v kompaktním celku barokního centra, které dělí řeka Salzach na Nové a Staré město a je zaslouženě zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO. Pomalou procházkou zvládnete shlédnout všechna popsaná místa během jednoho dne a zbyde čas i na návštěvu některého z muzejí či interiérů. Mezi památky patří například pevnost Hohensalzburg, zámek a zahrady Mirabell, Salzburský dóm, rodný dů,m W.A. Mozarta a zámek Hellbrunn.



Zajímavými místy Salzburgu lze označit především kopce těsně přilehlé ke středověkému centru, odkud můžete vychutnávat pohledy na jeho střechy z ptačí perspektivy. Jsou to lesnaté vrchy Kapuzinerberg a Mönchsberg, oba snadno přístupné a hojně navštěvované turisty i místními. Ulice Moostrasse je zajímavá svou poklidnou atmosférou a penziony, za kterými se vypínají první alpské špičky.

Salzburg je bránou do Alp a v jeho okolí je nepřeberné množství možností k jednodenním i delším výletům. Zde najdete jen ta nejlépe dostupná místa, která lze snadno navštívit díky hromadné dopravě - skutečná nabídka je mnohem širší. Hned na jižním okraji města leží oblíbená hora Untersberg a stejným směrem se dostanete přes německé hranice do Berchtesgadenu, který je centrem Berchtesgadenského národního parku.

Hallstatt


Nachází se v nadmořské výšce výška 508m a má 1200 obyvatel. Obec leží na západním břehu Hallstattského jezera. Toto jezero je 8 km dlouhé a 2 km široké. Největší hloubka je 125m. Ve starém katolickém kostele je proslavená kostnice. Lebky jsou nahromaděné v několika vrstvách. Lebek je přes 600. Tato oblast byla osídlena již před 4 500 lety. V roce 1846 narazil důlní inspektor Johann Georg Ramsauer na dvě kostry s bronzovými ozdobami. Později vykopal pozůstatky dalších sedmi mrtvých. Své nálezy ohlásil do Vídně, odkud dostal povolení k dalším vykopávkám. Během 19-ti let odhalil 993 hrobů s asi 6000 nalezenými předměty (jehlice, spony, pásky, náušnice, náhrdelníky, bronzové kotle, vázy, mísy). Díky nálezům bylo celé historické období označeno jako kultura hallstattská (700 let před Kristem až do roku 450 př. n. l.). Celkem bylo v okolí nalezeno kolem 3000 hrobů s 20 000 nalezenými předměty.


Nejvíce se však Hallstatt proslavil těžbou soli. Je zde nejstarší solný důl. Těžba probíhala v dřívějších dobách hlavně povrchově. Byly dolovány kusy soli, které tzv. nosiči nosili v kožených vacích přes rameno. Váha byla asi okolo 45 kg. Některé kusy byly přímo používány jako sůl krmná pro zvířata, samozřejmě většina kusové soli byla dále zpracována. Sůl z těchto dolů proudila i do Čech a to především po bájných solných stezkách (významné především na Šumavě). Nejstarší stezkou byla ta, která vedla právě z Hallstattu. Sůl se zde ovšem spíše dopravovala po Hallstattském jezeře do řeky Traun a po té dále do Dunaje. Zrekonstruované solné doly jsou přístupné veřejnosti. Při prohlídce si nejprve v šatně oblečete speciální úbory, aby jste se nezašpinili. Do hory vjedete na malinkatém vláčku. Během prohlídky se sklouznete na dvou skluzavkách, prohlédnete si historické předměty a poslechnete odborný výklad o těžbě soli.

Gmunden

Historické městečko Gmunden má krásné středověké centrum je vstupní bránou do oblasti Solné komory.
V dávné době sloužilo jako překladiště soli z dolů v Hallstattu a u řeky, která vytéká z jezera Traunsee stojí dodnes budova postavená ještě Habsburky, jež sloužila jako celní úřad a kde se vybíralo clo za vyváženou sůl. O dřívějším bohatství města svědčí radnice podobná zámečku ze 16. století s nádhernou zvonkohrou. Zajímavý je i gotický farní kostel, jež byl zbarokizován, s vyřezaným hlavním oltářem.

pátek 9. dubna 2010

Tajemná Indonésie


Jedná se o výstavu pořádanou na Jižní Moravě, přesněji na Lednickém zámku.

Jde o projekt o tajemném ostrově Nová Guina. V českých podmínkách jde o zcela výjimečnou záležitost. Projekt vznikl na základě cest českých cestovatelů na zapomenutou část planety. Najdete zde unikátní etnografické předměty (rituální totemy, válečné štíty, masky, luky a šípy a mnoho dalších zajímavých předmětů).  

Součástí expozice je vytváření iluze indonéské džungle, ve které je vybudován vodopád, tropická říčka s jezírkem, odvážný chodník tropy, visutý most, tropická vegetace atd. 


Výstava se koná od dubna do prosince: sobota-neděle 11:00 - 16:00